Etil Nedir, Etil Alkol Kullanım Alanları, Etil Alkol Özellikleri

Etil Alkol Nedir – Etil Kullanım Alanları ve Özellikleri

etil alkol

Etil Alkol Nedir – Etil Kullanım Alanları ve Özellikleri

Etil Nedir, EtilAlkol Türleri Nelerdir?

Etilalkol kullanım alanlarına göre ve içerisinde bulunan maddelere göre türlere/ çeşitlere ayrılmıştır. Bunlar: dezenfektan olarak kullanılan etil, %100 saf etil, saf iptal etil veya %99 etil olarak bulunmaktadır.

Her markaya göre etil içerisindeki maddelerin oranları değişiklik gösterir. Tercihiniz olan etil türü hangisi ise bilgi kısmından özelliklerine ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

Etil çeşitlerinin en belirgin özelliklerinden biri de kullanılan maddelerin oranlarına göre özelliklerinin yoğunluğudur. Örnek olarak uçucu özelliği verilebilir. Saf alkolün uçucu özelliği fazladır ve kullanım şekli de diğer alkollere göre değişim gösterir.

etil alkolEtil Alkol Nedir – Tarımsal Etil Nerelerde Kullanılır?

Tarımsal etil; tıp alanında, yiyecekler de lezzetlendirici ve renklendirici olarak, içki yapımında, dezenfektan olarak, kozmetikte kullanımı mevcuttur.
Tarımsal etil ve endüstri alanında kullanılan etil birbirinden farklıdır. Üretiminde kullanılan dereceler, basınçlar ve malzemeler farklıdır. Bu farklılıklardan dolayı tarımsal alkolün yukarıda saymış olduğumuz alanlar dışında kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Etil Alkol Sanayide Kullanılır Mı?

Sanayide yer alan bazı alkollerin yapımında rol oynayan etil alkol saf olarak da sanayide endüstride kullanılmaktadır.
Kullanılan en önemli alan ise; organik kimyasalın sentezlenmesinde kullanılır. Otomotiv sektöründe de kullanım yaygın olan etil yakıt olarak da sanayide yer alır.
Yapımında kullanılan ham maddeler; tahıllar ve şeker pancarıdır. Bunların yanında fosil gibi maddelerde kullanılır. Etil işlevini yerine getirmesi için bulunan bu maddelerin tam oranlı kullanılması gerekmektedir.

Etil Alkol Tıp Alanında Kullanılır Mı?

Antiseptik veya dezenfektan olarak kullanılan etili alkol en çok kullanım alanı olarak bilinmektedir. Tıbbi mendiller ve dezenfektanlarda da kullanımı mevcuttur.
Etil enjeksiyon bölgesi için sterilize işleminde de kullanılmaktadır. Hastanelerde yer alan cihazların sterilize işleminde yoğun olarak etilalkol kullanılmaktadır.
Hastanelerde yer alan alkol olarak kullanılan her maddenin her ürün alkolden yapılmaktadır.

Etil Alkol Kaç Derecedir?

Etil çeşitlerinden dolayı tam bir değer verilememektedir. Lakin saf etil derecesi -117.3’tür. Kaynama noktası ise 78,37 santigrat derecedir.

Etil Alkol Güvenilir Midir?

Yapılan araştırmalara göre saf etil kullanımı yararlı olmaktadır. Saf etilalkol üretimi dünya genelinde fazla olmadığı için güvenilir bir firma bulmakta zor olmaktadır. Güvenilir bir etil firmasında bakanlık tarafından onayı olan belge bulunmaktadır. Belge edinmiş bir firma güvenilirdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir